سینمای مجارستان
 

پیش از آغاز

در این نوشته، سعی ام شده ، نامهایی مهم و موثر در سینمای مجار یاد آورم. بسیاری کسان نیز بوده اند که شاید در رده سینماگران نامبرده شمرده شوند. اما از آنجا که کارم به صداقت بوده، فیلمهایی را به خاطر آورده، که از برابر چشمانم و گوشهایم گذر داده م. ورنه هستند کارگردانانی ذکر شده در صفحات مختلف کتابها و نشریات و …

لکن تکرار نامها در جایی که بنایش بر ضد کلیشه ست، زهر ناب باشد.

و دوم اینکه سینما برای من صرفا بیان داستانی یا وقایع سیاسی اجتماعی نبوده ؛ پس از این بابت به کسانی پرداختم که جدای از این مسیر، تاثیر گذار بوده اند.

بنابراین به شکل مشخص و البته به ناچار، بلا تار و میکلوش یانچو دو نماینده از ۲ دوره مختلف را به نوشته آوردم. دو کسی که سینماگر مجار بودن برایشان ناچیز؛ که باید دنیا سر به تعظیمشان نماید.؛ از جهت شگفتی به شکل و ساختاری سینمایی.

همچنین لازم است بگویم که حجم وسیع این نوشته به سینمای مجار تا دهه ۷۰ میلادی متمرکز میباشد.

سینما در مجارستان

مجارستان! این سرزمینِ به آشوب. سرخی. سفیدی؛ به آشوب …

فرزند سیلی خورِ جهان. از هر سو؛ بلوک شرق، کمونیسم، ،سرکوب،شوروی و برادرکشی استالینی. و در این میان “تبعید” واژه یی آشناتر.

با این همه اما کار من مرور تاریخ مجار نیست. چه از پادشاهی مستقل به زوال رفته ی ۱۵۲۶ چه از جمهوری سوسیالیستی شوراها به سال ۱۹۱۹٫ و چه دولت استالینی راکوشی…

(گر چه سینما واکنش است، در مجارستان؛ به شرایط؛ به وضعیت، به آنچه بر فرقش آمد و شد. و رفت(؟!) که در این بین “یانچو” خود مثالترین شخصیت انقلابی است برای آنها؛ اصلن تو گویی شمایل شان است. که برابر کنش ها به حرکت میشود و پاسخ میدهد با سوال هاش)

هنر مجار در تمامی دوره ها، و سینمایش بطور اخص در ۱۹۱۹ و ۱۹۴۸ به بعد، در تبعید و زایش هنرمندان نامی اش سهیم.

برادران کوردا، مایکل کورتیز و بلا بالاش؛ حامل پیامهایی از این دوره هایند. هر چند جز بلا بالاش و گفتارهایش در باب سینما، ۳ دیگر، تکرار شونده هالیوود اند؛ که اصلا راهشان به همان سینما باز شد. سینمایی خنثی که هیچ هنر مستقلی را برای مجارها به ارمغان نیاورد.

ادامه در پایگاه حمایت از فیلم کوتاه مستقل

 
دسته‌بندی نشده      نظر بدهید »      
  نمایش فیلم‌های کوتاهِ ویژه روز آزادسازی خرمشهر
 

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران- دفتر استان هرمزگان در تاریخ ۳/۳/۹۴ ساعت ۱۹ نمایش فیلم‌های کوتاه داستانی و مستند با موضوع آزادسازی خرمشهر و دفاع مقدس برگزار گردید.
در این برنامه که به همت انجمن سینمای جوانان هرمزگان انجام گرفت، اعضا و اساتید انجمن و همچنین جمعی از هنرمندان دیگر رشته های هنری(موسیقی- نقاشی و..) حضور داشتند.
در پایان حاضرین به گفتگو در باره فیلمها پرداختند.


فیلمهای به نمایش درآمده:
۱٫ “حبیب یعنی دوست خدا ” کارگردان: محمد رضا رحمانی – ۳۴ دقیقه
۲٫ “ناگهان تو گم شدی” کارگردان: مهدی باقری – ۲۶ دقیقه
۳٫ “یوما یهنی مادر” کارگردان: آزاده آرامنش- ۳۶ دقیقه
۴٫ “زمین زندگی” کارگردان: میثم دانایی – ۲۲ دقیقه
۵٫ “این سه زن” کارگردان: علی خسروی – ۲۴ دقیقه
۶٫ “ممد نبودی” کارگردان: شهروز توکل –۳۶ دقیقه
۷٫ “درس” کارگردان: مهدی بوستان –۱۵ دقیقه

 
دسته‌بندی نشده      نظر بدهید »      
  معرفی ۵۹ دفتر سینمای جوان در شبکه مستند
 

در پی همکاری انجمن سینمای جوانان ایران با شبکه مستند سیما فعالیت‌های دفاتر سراسر کشور و هنرمندان شاخص استان‌های معرفی خواهند شد.

به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، در پی تفاهم‌نامه همکاری بین انجمن سینمای جوانان ایران و شبکه مستند سیما، دفاتر سراسر کشور انجمن سینمای جوانان ایران در یک برنامه تلویزیونی ۶۰ دقیقه‌ای معرفی می‌شوند.

بر اساس این طرح انجمن سینمای جوانان ایران اقدام به تولید مستندهای تلویزیونی در خصوص معرفی ظرفیت های استانی در سراسر کشور خواهند پرداخت. این مستندها باهدف معرفی ویژگی‌های بومی، فرهنگی و جغرافیایی شهرها و استان‌هایی که دفاتر انجمن در آن‌ها دایر هستند و همچنین معرفی تاریخچه فعالیت‌های دفاتر، فیلم‌سازان شاخص و تأثیراتی که فعالیت‌های دفاتر انجمن در آن شهرها برجای گذاشته تولیدشده و از طریق شبکه مستند سیما نمایش داده خواهند شد.

گفتنی است که یکی از مهم‌ترین بخش‌های این مستندهای تلویزیونی معرفی فیلم‌سازان شاخص هر شهر، معرفی فیلم‌های شاخصی که توسط این هنرمندان ساخته‌شده و نمایش بخش‌هایی از فیلم‌ها به‌منظور آشنایی بیشتر مخاطبین با ویژگی‌های هنری آثار این هنرمندان خواهد بود.

همچنین معرفی فعالیت‌های هنری و آموزشی دفاتر، معرفی عکاسان و هنرمندان شاخص شهر در سایر شاخه‌های هنری از دیگر بخش‌های این مستندها خواهد بود.

از دیگر مفاد تفاهم‌نامه انجمن سینمای جوانان ایران و شبکه مستند سیما می‌توان به گسترش همکاری‌های دو سازمان، نمایش مستندهای کوتاه انجمن سینمای جوانان ایران از شبکه مستند سیما، حمایت از تولید ۱۰۰ فیلم کوتاه مستند با مضمون فرهنگ بومی و جاذبه‌های گردشگری مناطق مختلف ایران از سوی شبکه مستند سیما اشاره کرد.

 
دسته‌بندی نشده      نظر بدهید »      
  حمایت انجمن سینمای جوانان هرمزگان از طرح های فیلمسازان استان
 

روابط عمومی- انجمن سینمای جوانان هرمزگان از طرح های فیلمسازان استان حمایت می کند.
به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان هرمزگان و به نقل از فروزان کهوری نژاد، سرپرست انجمن، این انجمن قصد دارد در راستای تولید آثار با کیفیت و استفاده از تمامی ظرفیتهای هنری استان، از طرح ها و فیلمنامه های کوتاه استاندارد در سه بخش داستانی، تجربی و مستند حمایت نماید.
کهوری نژاد در باب چگونگی انتخاب طرح و فیلم نامه چنین توضیح دادند: طرحها و فیلمنامه در شورای انجمن و با حضور نویسنده مورد بررسی قرار گرفته و نویسنده به دفاع از اثر خود می پردازد.
ایشان همچنان افزودند: میزان بودجه های تعلق گرفته برای هر اثر با توجه به کیفیت و هزینه ساخت، متفاوت می باشد.
علاقه مندان میتوانند با مراجعه به دفتر انجمن سینمای جوانان هرمزگان واقع در فرهنگسرای طوبی نسبت به تحویل آثار خود اقدام نمایند.

 
دسته‌بندی نشده      یک نظر »      
  متن پیام تبریک هنرمندان انجمن سینمای جوانان هرمزگان به مدیر عامل جدید انجمن سینمای جوانان ایران
 

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران دفتر هرمزگان، اعضای فعال انجمن با یادداشتی خوشنودی خویش را از انتصاب جناب فرید فرخنده کیش اعلام داشتند. متن پیام به شرح ذیل می باشد :

بسمه تعالی

جناب آقای فرید فرخنده کیش
مدیر عامل محترم انجمن سینمای جوانان ایران
با سلام و احترام
انتصاب شایسته و ارزشمند حضرت عالی به عنوان مدیر عامل انجمن سینمای جوانان ایران که نشان از تعهد و کارآمدی آن برادر هنرمند و سینماگر است که قدم در راه خدمت به فیلمسازان فیلم کوتاه ایران گذاشته اید، موجبات خلق امید همه متفکران عرصه فیلم کوتاه را همراه خویش داشته.
تردیدی نیست این انتصاب بجا برای نظام فیلمسازی و آموزشی سینمای مستقل(به انددیشه) و ناب، منشاء کشف هنرمندان ناشناخته اما فهیم ایران خواهد بود.
فلذا ضمن عرض مراتب تبریک خویش به شکرانه این تفضل حضرت حق، از خداوند منان توفیق سربلندی تان را در راه خدمت به سینمای شایسته ایران اسلامی و خاصه فیلمسازان شهرستانی را مسئلت مینماییم.

با تشکر
اعضای انجمن سینمای جوانان ایران دفتر هرمزگان

 
دسته‌بندی نشده      نظر بدهید »      
  سینمای اکسپریمنتال
 

دوره “سینمای اکسپریمنتال” با خوانش مجمدرضا اصلانی و با جضور علاقه مندان به سینمای پیشرو، در این مرجله پایان یافت.

برخی جملاتی ک از این دوره برایم یادگار ماند:

تکرار، مرگ است.

هرکس خود، یک سنت است.

در تجربه کردن، اشتباه حق ماست.

اشیاء، زندانی مصرف انسان هستند. هنر ان ها را ازاد می کند.

هنر پیشرو ب فهمیدن ِ مخاطب شلیک می کند.

سینمای تجربی، کارکرد دارد.

نقد، کشف کردن است.

پ.ن: مم نون از کسانی ک شرایط برگزاری دوره را فراهم کردند.

احسان نفیسی

 
دسته‌بندی نشده      نظر بدهید »      
  انجمن سینمای جوانان هرمزگان برگزار میکند : کارگاه آموزشی پیشرفته “سینمای اکسپریمنتال” با حضور استاد محمدرضا اصلانی
 


روابط عمومی انجمن سینمای جوانان هرمزگان – انجمن سینمای جوانان هرمزگان در ادامه کارگاههای آموزشی خود، بنابر نیاز فیلمسازان و اساتید سینمای استان، کارگاه آموزشی پیشرفته “سینمای اکسپریمنتال” را با حضور استاد محمدرضا اصلانی و به مدت سه روز از تاریخ ۵ الی ۷ اسفند ۹۳ در فرهنگسرای طوبی برگزار می کند.
به گزارش روابط عمومی و به نقل از خانم کهوری سرپرست انجمن سینمای جوانان هرمزگان، این کارگاه در راستای شناخت بیشتر و فهمی نوین از واژه experimental در سینمای جهان و همچنین ایران تشکیل خواهد شد.
فیلمسازان، مدرسین رشته های هنری، هنرمندان و عموم مردم می توانند جهت ثبت نام به دفتر سینمای جوان هرمزگان واقع در فرهنگسرای طوبی مراجعه نمایند.
آخرین مهلت ثبت نام ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۳

 
دسته‌بندی نشده      نظر بدهید »      
  نمایش فیلم سفر سنگ به مناسبت دهه فجر در انجمن سینمای جوانان ایران دفتر هرمزگان
 

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران دفتر هرمزگان، روز دوشنبه مورخ ۲۰/۱۱/۱۳۹۳ در دو نوبت صبح و عصر و به مناسبت دهه مبارک فجر فیلم سفر سنگ به کارگردانی مسعود کیمیایی با حضور اعضای قدیم و جدید انجمن سینمای جوانان هرمزگان و همچنین هنرجویان هنرستان هنرهای زیبا نمایش داده شد.
بر طبق گزارش روابط عمومی انجمن، هنرجویان هنرستان راس ساعت ۹ صبح میهمان این نمایش بودند.

در نوبت عصر و راس ساعت ۱۸ نیز که در فضای محوطه سرای هنر و با حضور اعضای قدیم و جدید انجمن سینمای جوانان هرمزگان انجام شد، برخی هنرمندان دیگر رشته ها نیز حضور داشتند.
همچنین حاضرین در پایان به بحث و گفتگو در خصوص اهمیت تاریخی این فیلم در مواجه با انقلاب پرداختند.

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران دفتر هرمزگان، این برنامه با هدف نقش فیلمسازان در پیش بینی انقلاب و مشارکت و البته اشاعه آن در میان توده مردم برگزار گردید.

 
دسته‌بندی نشده      نظر بدهید »      
  بیانیه انجمن سینمای جوانان ایران دفتر استان هرمزگان در محکومیت اهانت به ساحت مقدس پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی (ص)
 

بسمه تعالی
دشمنان اسلام همواره با اقدامات ضداسلامی و افراطی‌گری خود به نام اسلام که با حمایت مالی صهیونیسم جهانی و دولت‌های غربی انجام می‌شود شرایطی را ایجاد می‌کند تا رسانه‌های وابسته به صهیونیست‌ها با اهداف از پیش تعیین شده خود اقدام به توهین به مقدسات مسلمانان و ارزش‌های اسلامی کنند
بدون شک افراط‌گرایی و خشونت با هر هدفی نکوهیده و محکوم می‌باشد، لیکن بهره بردن از چنین رویدادهای تروریستی برای توهین و فضاسازی علیه پیروان یکی از بزرگترین ادیان آسمانی نیز محکوم می‌باشد
اقدام وقیحانه نشریه فرانسوی شارلی ابدو در هتک حرمت به ساحت مقدس نبی مکرم اسلام(ص)، جلوه ای دیگر از دشمنی عمیق و کینه توزی دشمنان اسلام و بنگاه های رسانه ای غرب را به تصویر کشید.
این حرکت ضد انسانی که معارض با اصول و قواعد پذیرفته شده اخلاقی در تمامی ادیان بشری است و ریشه در ذات پلید صهیونیسم بین المللی دارد، نشانگر اسلام هراسی و عجز توهین کنندگان در مقابله منطقی با اسلام است که نه تنها نتوانسته موجب تحقیر مسلمانان جهان گردد، بلکه بیش از پیش ابعاد فراگیر و جهان شمولی پیام های بی زنگار آئین پاک محمدی را نمایان می سازد.
هتک مقدسات مسلم بیش از یک و نیم میلیارد مسلمان جهان، نه تنها توهین به اسلام عزیز، که توهین به همه ادیان الهی است.
ما فعالان و صاحب نظران جامعه رسانه ای انجمن سینمای جوانان استان هرمزگان ضمن محکوم کردن اهانت به ساحت مقدس پیامبر عظیم شأن اسلام حضرت محمد (ص) در مجله فکاهی شارلی ابدو ،برخود واجب میدانیم انزجار خود را از این اقدام مجله فکاهی شارلی ابدو به بهانه آزادی بیان و مطبوعات به گوش سردمداران صهیونیست کاخ الیزه برسانیم و اعلام داریم آنچه در این مجله روی داده توهین به مقدسات یک و نیم میلیارد مسلمان جهان میباشد و ازمسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران می خواهیم با استفاده از ظرفیت های قانونی در نظام حقوقی بین الملل ،توهین کنندگان به پیامبراعظم (ص) را مورد تعقیب قضایی قرار داده تا درس عبرتی برای دیگران باشد.
من الله التوفیق

 
دسته‌بندی نشده      نظر بدهید »      
  شرکت عکاسان انجمن سینمای جوانان ایران دفتر استان هرمزگان در ” دومین جشنواره نارنگی سیاهو”
 

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران دفتر استان هرمزگان، عکاسان این انجمن متشکل از هنرجویان جدید و با تجربه، در دومین جشنواره نارنگی سیاهو شرکت نمودند.
دومین جشنواره نارنگی سیاهو در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۳ در روستای سیاهو هرمزگان برگزار شد؛ که در این برنامه، عکاسان انجمن به مدت یکروز به عکاسی پرداختند.
به همین منظور و با هدف توجه بیشتر عکاسان استان به جشنواره نارنگی، نمایشگاهی از عکسهای منتخب این اردو در تاریخ جمعه سوم بهمن ماه ۹۳ ساعت هشت صبح در دهستان باغات نارنگی سغ برگزار خواهد شد.

فروزان کهوری نژاد سرپرست انجمن سینمای جوانان ایران دفتر استان هرمزگان، با تاکید بر همبستگی عکاسان باتجربه و هنرجویان جدید در این برنامه، عنوان داشتند: حضور عکاسان باتجربه انجمن در کنار هنرجویان نوپای این مجموعه، اردو را به یک کارگاه آموزشی عملی تبدیل نمود.
به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران دفتر استان هرمزگان، این دومین اردوی عکاسی انجمن در دو ماه اخیر بوده است.

 
دسته‌بندی نشده      نظر بدهید »